Καλεντάρι Αγώνων 2019

        Αγωνιστικό πρόγραμμα 2019 – ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ιανουάριος

12 Ημερίδα Κλειστού, Άλματος  επί Κοντώ – Κ 3 ( Α.Σ. Άρης )

19 Ημερίδα Κλειστού   –   Κλειστό Προπονητήριο Αμπελόκηπων

20 Αναπτυξιακοί Αγώνες σε Ανώμαλο έδαφος / ΑΝΜΘ –  Ξάνθη                               

20 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 50χλμ.βάδην Α – Γ, Σχινιά/Μαραθώνα

25 Παρ. Ημερίδα Κλειστού, ΣΕΦ

26 Ημερίδα Κλειστού, ΕΑΣ ΑΝ ΜΑΚ – ΘΡΑ – Σέρρες

27 Αναπτυξιακοί Αγώνες σε Ανώμαλο έδαφος / ΕΑΣ ΚΜ –  Γιαννιτσά

Φεβρουάριος

2  Ημερίδα Κλειστού   –   Κλειστό Προπονητήριο Αμπελόκηπων

3  Αναπτυξιακοί Αγώνες σε Ανώμαλο έδαφος / Καρατάσου

9-10 Σαβ. – Κυρ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού Α/Γ και συνθέτων
10 Κυρ.Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, Κωνσταντινούπολη (Τουρκία)

16 Σαβ. Ημερίδα Κλειστού,  ΕΑΣ ΑΝ ΜΑΚ – ΘΡΑ – Σέρρες

16 Σαβ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Κωνσταντινούπολη (Τουρκία)
24 Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο δρόμο

Μάρτιος

1-3 Παρ. – Κυρ, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, Γλασκώβη
17 Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου δρόμου, Αθήνα
17 Κυρ. 8ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας, Αθήνα
23 Σαβ. Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων, Θεσσαλονίκη
24 Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ. βάδην Α/Γ, Κ23

31 Κυρ. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος, Άαρχους (Δανία)

31 Πανόραμα Charity fun run ( Δρόμος σε Δημόσια οδό)Α.Σ. Λέοντες Πανοράματος

Απρίλιος

7  Σαβ.   Διασυλλογικοί Αγώνες Κ18 (Π-Κ)

13 Σαβ.   Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 (ΠΠ-ΠΚ Β΄) (Αγώνας)

14 Κυρ. Μαραθώνιος Μ. Αλέξανδρος, Θεσσαλονίκη

16 ή 17 Σχολικοί Αγώνες – Β΄ ΦΑΣΗ

20  Σαβ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην

20  Σαβ. Διασυλλογικοί Αγώνες Κ16 (ΠΠΑ-ΠΚΑ)

21 Κυρ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Κίεβο (Ουκρανία)

21 Κυρ. Αγώνες Ρίψεων – Χαρ. Χατζηαδαμίδης (ΕΑΣ ΚΜ – ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ)

23-24 Διασυλλογικοί Αγώνες Συνθέτων Α-Γ / Κ18  – Θεσσαλονίκη

24 Τετ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000μ. Α/Γ, Κ23, Κ20

Μάιος

4 ή 5 Διασυλλογικοί Αγώνες Α-Γ (Α΄ Αγώνας) και ΕΞΑΘΛΟ  Κ16 -Θεσσαλονίκη

8-9 Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα ( Τελική Φάση ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΕΓΑΣ)                             

11 Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 (ΠΠ-ΠΚ Β΄)(Β ΄Αγώνας)

18 ή 19  Διασυλλογικοί Αγώνες Α-Γ (Β΄ Αγώνας) και ΠΕΝΤΑΘΛΟ Κ16 Θεσσαλονίκη

19 Κυρ. Ευρωπαϊκό Κύπελλο βάδην, Άλιτους (Λιθουανία)

24  Παρ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟΙ Δρόμοι Ημι & Αντοχής

(ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)                        

29 Τετ.  1o GR PR Αλεξάνδρεια,  Έδεσσα –  ΕΑΣ ΚΜ

(International meeting with national permit)

Ιούνιος

1 Σαβ. 10ο ΧΕΙΜΩΝΙΔΕΙΑ 2019 ( ΕΑΣ Θεσ/νίκης )
5 Τετ. Μίτινγκ Αλμάτων, Καλλιθέα

(International meeting with national permit)

8 Σαβ.  ΖΑΧΑΡΙΑΔΕΙΑ  2019  (ΕΑΣ & Σ.Β.Α.Σ. Ηρακλή)

8 -9 Σάβ.- Κυρ. Μίτινγκ Συνθέτων, Νάξος

(International meeting with national permit)

9 Κυρ. Διεθνές μίτινγκ «Βενιζέλεια – Χανιά», Χανιά (Classic meeting)
9 Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ορεινού δρόμου

9 Κυρ. ΡΗΓΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΑΔΗΣ 2019 – Ρήγας Θεσσαλονίκης
12 Τετ. Women Gala, Φιλοθέη (Special Premium Meetings)

15  Σαβ. Κ.ΣΠΑΝΙΔΗΣ 2019 – Αγώνες ρίψεων – Θεσσαλονίκη

16  Κυρ.  ΑΕΤΕΙΑ-ΚΟΤΣΙΔΕΙΑ ( Αετός Θεσ/νίκης- Αίολος Μακεδονίας)
19 Τετ. Παπαφλέσσεια, Καλαμάτα

(International meeting with national permit)

21 Παρ. Athens Street Pole Vault, Αθήνα (Special Premium Meetings)
22- 23 Σαβ. – Κυρ, Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20

23-28 Σαβ. – Παρ. Ευρωπαϊκοί Αγώνες, Μίνσκ (Λευκορωσία)
29-30 Σαβ. Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23

Ιούλιος

3 Τετ.  2o GR PR Αργος Ορεστικό (EAΣ Δ.Μ.)

(International meeting with national permit)
5-6 Παρ. – Σαβ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, Κλουζ (Ρουμανία)

6 Σαβ. Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000 μ., Λονδίνο (Μ. Βρετανία)
6-7 Σαβ. -Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18

6-7 Ευρωπαϊκό Κύπελλο Συνθέτων, Σούπερ Λίγκα, Α – Κατηγορία
10 Τετ. 3o GR PR Τοφάλεια, Πάτρα

(International meeting with national permit)

11-14 Πεμπ. – Κυρ. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, Γκάβλε (Σουηδία)
13 Σαβ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18, Κράγιεβο (Σερβία)

13-14 Πανελλήνιο Πρωτ. ΠΠ-ΠΚ Α΄ (Κ16)
17 Τετ.  4o GR PR Δαβιτζόγλεια, Καβάλα – EAΣ ΑΝ ΜΑΚ-ΘΡΑ

(International meeting with national permit)18-21 Πεμπ. – Κυρ. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, Μπόρας (Σουηδία)
20 Σαβ. Δρόμεια, Βάρη (International meeting with national permit)

20-28 Ολυμπιακό φεστιβάλ Νεότητας Κ18, Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)
27-28 Σαβ. – Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ
27-28 Σαβ.- Κυρ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα σκυταλοδρομιών,

Ερζερούμ (Τουρκία)

31-1 Ελλάδα – Κύπρος Κ 18

Αύγουστος

3-4 Σαβ. – Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα συνθέτων Α/Γ, Κ23, Κ18

9-11 Παρ.- Κυρ. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων Super League, Μπίντγκοζ (Πολωνία)

Σεπτέμβριος

2-3 Δευτ. – Τρ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ,  Πράβετς (Βουλγαρία)
6 Παρ.  ΣΙΘΩΝΕΙΑ, Νικήτη (International meeting with national permit)

22 Run Greece Αλεξανδρούπολη

28 Μπεκιέρεια – Σέρρες

28/9-6/10 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Ντόχα (Κατάρ)

Οκτώβριος

5 Σαβ.  Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 (ΠΠ-ΠΚ Β΄)(Γ Αγώνας- Ριπτικό )

13 Κυρ. Κωνσταντινίδεια 2019 ( Νάουσα  / ΕΑΣΚΜ – ΓΕ Νάουσας )

ΣΕΓΑΣ  Σαβ.  Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης

ΣΕΓΑΣ  Kυρ. «Το 10άρι του Λαγκαδά»  Δρόμος σε δημόσια οδό

( Γ.Σ. Λαγκαδά)

Νοέμβριος

3 Κυρ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Βελιγράδι (Σερβία)
9 Σαβ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Αν. Δρόμου, Μπεράνε (Μαυροβούνιο)
10 Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Αθήνα
10 Κυρ. Μαραθώνιος Αθήνας, Αυθεντικός, Αθήνα

Δεκέμβριος

8 Κυρ. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σε Ανώμαλο έδαφος